Druhy kompozicie v digitalnej fotografii I.

Pravidlo tretin



pravidlo tretin 1
foto: Janitka

Snad najznamejsim typom fotografickej kompozicie je "pravidlo tretin".
"Pravidlo tretin" je jednou z prvych veci, ktoru sa zacinajuci pouzivatelia digitalnych fotoaparatov dozvedeli vo foto skolach alebo na foto kurzoch. Je to tak spravne, lebo toto pravidlo je zakladom pre dobre vyvazeny a zaujimavy zaber.

Hned na zaciatku vsak upozornim, ze aj ked pravidla su stavane na to, aby boli aj porusovane, ak sa tak stane, neznamena to, ze vase snimky budu takto nevyvazene, nezaujimave alebo menej cenne. Mudry clovek mi raz povedal, ak mate v umysle porusit pravidlo, najprv sa uistite, ze to porusenie bude na mieste.

Co je pravidlo tretin?

Zakladnym principom je predstava lamania obrazu na tretiny (horizontalne aj vertikalne), tak, ze dostanete rovnakych dielov. Takto:

pravidlo tretin 2
foto: net

Pocas fotografovania si v mysli prostrednictvom hladacika, alebo na LCD displeji, rozdelujte svoj obrazok na tretiny. Vdaka tejto "mriezke" v mysli vam pravidlo tretin ukaze dolezite oporne casti obrazu, ktore by ste mali vopred zvazit a potom zakomponovat vsetky dolezite casti fotografie.
Teoria hovori, ze ak umiestnite body zaujmu v krizovatkach alebo pozdlz ciary, vasa fotografia sa stava viac vyvazena a umozni divakovi pozerat sa na nu viac prirodzene.
Studie ukazali, ze pri prezerani obrazkov zrak ludi zabludi viac ku kriziacim bodom ako do stredu zaberu. Pouzivanie pravidla tretin je prirodzenou cestou k prirodzenenym fotografiam.

Praca s liniami vo fotografii

lines
foto: net

Dalsim prvkom pri zvazovani kompozicie su linie. Linie, ktore mozno najst vo fotografiach su velmi silne prvky, ktore s trochou praxe mozu dodat dynamiku a naladu fotografii tym, ze divaka doslova vedu do fotografie.


Typy liniek:
  • horizontalne
  • vertikalne
  • diagonalne

Kazdy z nich ma iny vplyv na fotografiu a treba na neho mysliet uz pri komponovani fotky.

Uhol pohladu

Jednym z najucinnejsich sposobov ako spravit vase snimky zaujimavejsimi pre oko, je zmenit uhol pohladu, zmenit uhol, z ktore fotografujete. Pre ilustraciu:

composition-perspective-1
foto: net

Podla mojho nazoru, je prvy obrazok zaujimavejsi nez druhy. Zatial co druhy by mohol byt dobry pre ukazku aky velky ten ananas v skutocnosti je, je ovela pravdepodobnojsie ze urobim "wow" pri pohlade na obrazok prvy (aj ked tak ci tak nie je to briliantna fotka).
Existuje rad rozdielov medzi tymito dvoma fotkami, pokial ide o zlozenie. Pre zaciatocnikov, prvy je blizsie a viac vyplnuje ram fotky, takztiek je foteny z ineho uhla - zospodu. Druha fotka je fotena pocas statia z urcitej vzdialenosti od ananasu.
Pri zmene uhla, nie len ze sa meni samotny uhol pohladu, ale meni sa aj skutocny vplyv svetla a tiena pre vykreslenie vzorov a detailov.

Fotografovanie deti - kompozicia

Najdolezitejsi typ pri fotografovani deti je dostat sa na ich uroven (uhol pohladu). Poklaknutie na kolena, alebo lakte vam umozni dostat sa do ich sveta a pomoze vam komunikovat s nimi zatial co vy fotite.

Fotografovanie babatiek

Babatka su zvycajne velmi tazko fotografovatelne, hlavne preto ze nie su mobilne a neposluchaju vas. Jednym z najlepsich sposobov ako ziskat dobre zabery je, polozit (dat lahnut) na nejaku podlozku, deku, kobercek a lahnut si, alebo sa skrcit do ich urovne. Tymto sposobom budete pozerat cez hladacik priamo do ich nadhernych velkych oci, takto ziskate krasne zabery a pohlady z urovne oci do oci. Ak uz babetko ma schopnost dvihania hlavicky, ucinky takehoto uhla pohladu budu uzasne.

Fotografovanie starsich deti

Pouziva sa rovnaky princip ako pri foteni babatiek, len s tym rozdielom, ze aj dieta uz chodi/sedi, staci sa nam iba trochu pricupit. Najlepsim casom fotografovania starsich deti je ked su zamestanane nejakou hrackou, teda pri hre. Vtedy si ani poriadne neuvedomuju ze ich niekto foti. Zatial co sa oni venuju svojej cinnosti, vy sa venujete tej svojej. Treba zahrnut aj fotky s rodicmi, alebo sledovat neopakovatelne momenty kedy stratia rovnahu a padnu na zadok, alebo spravia smiesnu grimasu, alebo po vas hodia lopticku...

Ak ma vas fotoaparat kontinualne smimanie, urcite stoji za to ho vyuzit. Vyhodou kontinualneho snimania nie len len to, ze sa vam podari zachytit jedinecne momenty, ale aj to ze mozete skoncit so seriou snimok, ktore pekne dohromady vyrozpravaju pribeh.

Sledovanie horizontu

Dalsim dolezitym prvkom pri komponovani je sledovanie horizontu. Dolezite je aby horiznot bol skutocne horizontalny, ako priklad posluzi krajinkarska fotografia, kde krivy horiznot moze pokazit inak briliantne zabery.
Ale ako aj inde, aj tu platia vynimky, niekedy naklonenim zaberu ziska fotografia dynamiku, to by vsak nemalo platit v krajinkarskej fotografii.

Fotografie krajiny maju horizontalny horizonty ale nie su jedinym typom fotografie, ktore mozu vyzerat mimo linie. Casty omyl vo vsetkych druhoch fotografie je kriva linia. Je dolezite sledovat linie aj za fotografovanym objektom, aby sa nestalo, ze z dom za fotenou osobou bude stat krivo, alebo okno bude padat...
Tento princip plati pre vela typov fotografii. Napr. zabery budov. Aj ked je niekedy velmi tazke mat vsetky linie rovne, treba si dopredu dobre prezriet fotografovany objekt, hladat linie a nielen horizont, ale aj ine vodorovne a zvisle ciary.

Vyplnenie ramu

Kym prazdne pristory mozu byt vyuzite vo fotografii efektivne, fotografie budu ovela zaujimavejsie ked aj budu vyplnene niecim zaujimavym.
Tato technika je obzvlast dolezita pri fotografovani ludi, ktorych tvarove rysy maju tendenciu miznut pri kazdom posunuti smerom od nich. Urcite je zaujimavejsie fotit ludi v nejkom prostredi nez za bielou stenou, ale treba dat pozor, aby sa v tom prostredi nestracali, potom je mozno lepsie zo zaberu ich uplne vynechat.

Ako vyplnit ram?

Mate tri moznosti:
  • Pouzite opticky zoom
  • Pouzite nohy
  • Spravte krop


V podstate digitalny zoom vyplna snimku zyvsenim velkosti pixelov na fotke, co moze zanechat zrnity impakt, preto viac odporucam bod 1. a 2.

0 komentárov:

Archive

Následníci

Prilep si ma na svoj blog!

button"/>