Praktické rady pre začiatočníkov pre krajšiu rodinnú fotografiu

Ako držať fotoaparát

Pri fotografovaní treba držať aparát rovno. Najmä pri fotografiách, kde vidieť horizont, môže náklon pôsobiť rušivo. Fotografie s naklonenou vodnou hladinou vyzerajú neprirodzene, akoby voda chcela z obrázka vytiecť. Dbajte teda na to, aby ste mali vyrovnaný horizont.Tiež dávajte pozor, aby ste fotoaparát nenaklápali dopredu alebo dozadu. Naklápaním vzniká neprirodzená perspektíva.
Fotoaparát držte pevne, je dobré, ak si môžete oprieť lakte napríklad o stôl alebo o zem, a tak získať väčšiu stabilitu. Keď stláčate spúšť, dbajte na to, aby ste fotoaparátom nepohli. Čím stabilnejšie držíte fotoaparát, tým menšie riziko, že rozmažete obrázky. Ak máte stabilizáciu obrazu - či už je to jedna z funkcií vášho fotoaparátu alebo máte stabilizované objektívy - používajte ju. Nepredídete tým síce pohybovaj neostrosti, no minimalizuje riziko rozmazania záberov v dôsledku rozhýbania fotoaparátu. Pri statických objektoch tak môžete použiť dlhšie časy, čo sa v zhoršených svetelných podmienkach môže hodiť.

Rozhodnite sa, čo je dôležité.

Okolo nás je mnoho krásnych vecí a je len pochopiteľné, že ich ľudia chcú zvečniť na fotografii. Treba sa však rozhodnúť, čo je hlavným objektom fotografie. Nemôžeme chcieť zachytiť všetko v jednom obrázku, musíme si vybrať. Inak bude fotografia pôsobiť chaoticky a objekty sa budú "biť".
Vo väčšine prípadov platí, že to, čo je najdôležitejšie, má byť na fotografii najväčšie. Nebojte sa tým zaplniť celý obrázok. Nevadí, že vynecháte ostatné krásne veci v okolí, tým predsa môžete venovať ďalšiu fotografiu.
Keď fotografujete svoje deti, budú hlavným objektom ony. Nebojte sa k nim priblížiť, alebo ešte lepšie prizoomovať z diaľky, aby vás nezbadali. Fotografujete deti, tak si všímajte v hľadáčiku alebo na LCD displeji, či na obrázku máte len deti, alebo aj ostatné nepotrebné veci.
A skúste ísť ešte bližšie a zamerajte sa na detaily - maličké nožičky, rúčka, ktorá po prvýkrát uchopila hračku, rozkošný bábätkovský pupček. Aj z týchto fotografií budú raz krásne a vzácne spomienky. 

Deti foťte vo výške ich očí.

Život detí sa odohráva v nižších "zemepisných výškach". Pri fotení je dobré vstúpiť do toho ich sveta a fotiť, čo sa tam deje. Bude to pre vás znamenať, že budete musieť ísť s fotoaparátom dole. Musíte si čupnúť, kľaknúť, či dokonca ľahnúť na brucho.
Ak fotíte deti z výšky dospelého, väčšinu fotografie zaberá nezaujímavá vlasatá časť hlavy, nohy sú akoby vrastené do zeme a dieťaťu nevidno poriadne do tváre, do očí. Keď však pôjdete nižšie, zistíte, že deti na fotografiách majú normálne proporcie a vidieť im do ich rozžiarených očiek. Niektorí fotografi dokonca odporúčajú držať fotoaparát nie vyššie ako vo výške pása dieťaťa.  

Portréty na výšku

Táto rada je vlastne veľmi jednoduchá - skúste občas otočiť váš fotoaparát o 90 stupňov. Mnoho ľudí si totiž pri fotení neuvedomuje, že niektoré zábery je lepšie urobiť na výšku. Ak fotíte napríklad portrét, kde chcete zachytiť tvár vášho dieťaťa, ale ak chcete odfotiť celú postavu, je lepšie urobiť zvislú snímku. Pri orientácii po šírke máte totiž po stranách veľa nevyužitého priestoru, ktorý môže pôsobiť rušivo. Najmä, ak fotíte kompaktným fotoaparátom, ktorý nedokáže pozadie poriadne rozmazať.
Žijeme v digitálnej dobe a prezeranie fotografií nás vlastne nič nestojí. Preto pokiaľ to okolnosti dovolia, zvyknite si ku každému záberu na šírku, urobiť aj záber na výšku. Keď si budete fotografie prezerať v počitači, vyberiete ten lepší. 

Oči - brána do duše.

Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí, ale v jednom sa asi zhodnú všetci - najviac upútajú fotografie, kde má fotograf s fotografovanou osobou očný kontakt. Tak ako pri rozhovore sa tomu druhému dívame do očí, tak aj pri prezeraní fotografií hľadáme oči. Preto je dôležité, aby oči boli perfektne ostré, aj keď by už nič iné na fotografii ostré nebolo.
Teraz, keď sme zaostrili na oči, je dobré si všímať odlesky svetlých plôch (napríklad okno alebo obloha) v očiach tzv. catchlights. Tieto odlesky dokážu oči pekne oživiť a napokon, do detských očiek iskričky patria. Niekedy stačí, aby dieťa trošku naklonilo hlavu alebo zdvihlo zrak a iskričky sa v očkách objavia. Vyčkajte na túto chvíľu.
Tiež si môžete pomôcť drobnými trikmi:
  • oblečiete si biele tričko, ktoré sa bude v očkách odrážať,
  • použijete drobný lesklý predmet, napríklad staré CD
  • podržíte v ruke hárok bieleho papiera
  • použijete stolnú lampu,
  • motivujte dieťa, aby zdvihlo zrak, alebo naklonilo hlavu, atď. 


0 komentárov:

Archive

Následníci

Prilep si ma na svoj blog!

button"/>