Ako používať textúry pre zvýraznenie fotografií

V tejto lekcii vysvetľuje Patric Dean z NeutralDay.com, ako používať textúry pre zvýraznenie fotografií.

jeden
foto: net

Ak svoj čas trávite na fotogalériách a portáloch o fotografiách, určite ste si už všimli, že mnoho dobrých fotografov má portréty s dávkou vinetácie a patiny. Pre vytvorenie takejto fotografie sú rôzne techniky, od jednoduchého tónovania až po rozsiahle úpravy v PS, čo sa týka textúr škrabancov a filmového zrna pre zdôraznenie emócií fotografie. Určite ste si povedali, že za tým všetkým sú hodiny úprav a úsilia, ale pravdou je, že je to celkom jednoduché s použitím textúr.

Čo presne znamená textúra?

Termín textúra v spojení s photoshopom znamená, že je to nová vrstva (oskenovaný starý papier, kinofilmové zrno a pod.) pridaná do prostredia photoshopu a následne sa mení jej priehľadnosť a hustota výplne voči originálu, čím koniec-koncov pridávate textúru do fotografie. Textúra nemusí byť vždy len fyzická štruktúra objektu, v skutočnosti to môže byť takmer čokoľvek, vrátane ďaľšej fotografie. Všeobecne však najpoužívanejšie textúry sú skeny starých kusov papieru, textílií, ručne písaného textu a pod. Ale môžu to byť aj mraky, daždové kvapky na skle, rozostrené pozadie - bokeh, bubliny, vodné reflexy a ďaľšie a ďaľšie. Používanie textúr je naozaj skvelou záležitosťou, pretože máte možnosť použiť širokú škálu rôznych podkladov.

Samozrejme tento spôsob úpravy fotografie s tak širokou škálou možností môže byť mätúci, ale pri decentnej úprave, ktorá nesiaha ku kolosálnej grafickej práci, je to jednoduché a efektné. Je množstvo spôsobov, ktorými sa môžete dostať k textúram, ale často stačia aj Vaše predošlé fotografie.

Pre túto lekciu budeme používat Photoshop CS4 (nezáleží na verzii) s originálnou fotografiou a pár textúrami. Ak chcete získať zaujímavé textúry, odporúčam navštíviť Flickr alebo Deviantart, sú tam tisíce skvelých kúskov. V tomto prípade je použitá textúra papiera (Flickr - užívateľ Feodor Umarov) a textúra bokehu (Flickr - užívateľ laughlinc). Obidve textúry sú zdama pod licenciou Creative Commons licence.

Originálna fotografia


Výber tejto fotografie je z toho dôvodu, že z neho pôsobí skľučujúca nálada a má dostatok "negatívneho priestoru". Fotografovi sa fotografia páči kvôli veľkej rozostrenej ploche, ktorá podľa neho potrebuje trochu "vylepšiť".

jeden 2


Krok prvý

Otvorte originálnu fotografiu v Photoshope.

jeden 3


Krok druhý

Otvorte textúru v Photoshope. Fotograf použil sken starého kusu papiera. Pretiahnite textúru do pracovného priestoru s originálnou fotografiou ako ďaľšiu vrstvu.

jeden 4


Krok tretí

Zmeňte veľkosť textúry, aby pokrývala celú plochu originálnej fotografie. S označenou vrstvou textúry zobrazenej v palete vrstiev použite klávesovú skratku "Ctrl + T" pre zmenu rozmerov. Stlačením klávesy "Enter" uložíte zmenu veľkosti.

jeden 5


Krok stvrtý

Práve teraz sa budú diať zázraky. Chystám sa zmeniť možnosť prekrývania vrstiev v palete vrstiev. Možnosť prekrývania má za následok zmenu vrstvy pod tou, ktorú meníme. V tomto prípade som začal s možnosťou "Multiply".

jeden 6


Krok piaty

Všimnite si, že som vytvoril fotografiu s vinetáciou a zmenou farebnosti. To by mohlo stačiť, ale ešte niečo skúsim.

jeden 7


Krok šiesty

Možnosť "Overlay" pomáha presvetliť fotografiu a myslím, že je už dosť svetlá. Krásou vrstiev je možnosť zmeny jej priesvitnosti a vyplnenia v obraze.

jeden 8

Krok siedmy

V tomto kroku som zduplikoval pôvodnú fotografiu do novej vrstvy (background layer). Použijem túto novú vrstvu ako "textúru" pre vytónovanie niektorých častí fotografie. Premiestnite originálnu vrstvu na spodnú časť palety vrstiev, aby originál bol dole, nad originálom bude textúra papiera a nad ňou bude textúra originálnej fotky.

jeden 9


Krok ôsmy

Našu najnovšiu textúru trošku pozmeníme, uberieme priesvitnosť vrstvy na hodnotu 84% (opacity). Nie je to žiadna veda. Zábavnou časťou úpravy je experimentácia s priesvitnosťou, vyplnením a kombináciou vrstiev. Táto výsledná fotografia už je celkom podľa mojich predstáv, ak chcete, môžete ukončiť úpravu v tomto kroku, ale ja sa chystám ešte na jednu textúru.
jeden 10


Krok deviaty

Otvorte si textúru bokehu a pridajte ju medzi vrstvy s originálnou fotografiou.

jeden 11


Krok desiaty

V palete vrstiev máme teraz takéto zoradenie (odspodu nahor): originálna vrstva, textúra papiera, textúra bokehu a textúra originálnej fotky. Textúru bokehu nastavíme na 33% priesvitnosť (opacity). Opäť, toto je zábavná časť s dávkou experimentu prekrývania vrstiev.
jeden 12


Krok jedenásty

Najťažšia časť je hotová, teraz len doladím niektoré detaily. Teraz som pridal vrstvu "Vyváženie farieb" pre získanie požadovaného červeno-žltého nádychu.

jeden 13


Krok dvanásty

V tomto kroku som pridal niekoľko vrstiev "Odtieň/Saturácia" (Hue/Saturation). Jednu pre pridanie žltého nádychu a jednu pre rozžiarenie fotografie.

jeden 14


Krok trinásty

Výsledná fotografia. Má nádherné tóny a atmosféru a myslím si, že upravená fotografia je lepšie než originál. Ako som povedal skôr, je ľahké takto pracovať a pre krok späť stačí meniť hodnoty vrstiev alebo ich celkovo vypnúť. Najlepšie na textúrach je, že konečný výsledok vyzerá príťažlivejšie ako originál. Táto úprava nie je vhodná pre každú fotografiu, ale akýkoľvek jednoduchý postproces/úprava môže zkvalitniť Vaše práce.

jeden 15


Zdroj: digital-photography-school.com

Dalsie rady ohladom textur tu.

1 komentárov:

Zuuz povedal(a)...

skvely prispevok jani!

Archive

Následníci

Prilep si ma na svoj blog!

button"/>